آیت الله غفاری: فصل بذر سلوک
 • 28 شهریور 1400 ساعت: ۱۱:۲۸
 • بازدید 780
  7
  اشتیاق به دستورات

  سالک هم وقتی سلوک را شروع می‌کند و دستوراتی را می‌گیرد، باید به آنها پایبند باشد و در سلوک صبر و مراقبه داشته باشد، اما اگر دستورات را جدی نگیرد و یا رها کند، مثل آن تخم مرغی می‌شود که هم جوجه نشده و هم مزیت‌های قبلی خود را از دست داده است.

  نویسنده : استاد غفاری منبع : ? استاد غفاری، ساقی عشق،صفحه۱۳۶.
  پ
  پ

  حضرت آیت الله غفاری در مورد چگونگی فصل بذر دستورات سلوک که سالک باید فراهم کند، مطالب ذیل را بیان فرمودند:

  ?گاهی اوقات بعضی از رفقا از استاد می‌پرسیدند و اصرار می‌کردند که چرا دستورالعمل اضافی به ما نمی‌دهید؟ یا چرا فلان ذكر و دستور را به ما نمی‌دهید؟ آنها به اصرار، از حاج آقا دستور سلوکی می‌خواستند. البته روش من این نبود ولی می‌دیدم که برخی این طور هستند. حاج آقا هم می‌فرمودند: من، از تو به تو تشنه‌ترم! من از خودت مشتاق‌تر هستم که دستورات بعدی را به تو بدهم، ولی زمینه‌اش فراهم نیست و هنوز باید مراقبه و مجاهده کنی!

  ? واقعیت قضيه هم همین است و باید زمینه فراهم باشد تا دستورات، داده شود. این دستورات مثل بذر هستند که اگر زمینه‌اش فراهم نباشد، همه‌اش هدر می‌رود. مثل تخم مرغ است که اگر زمینه نباشد، فاسد می‌شود. تخم مرغ، خوردنی است، اما اگر زیر مرغ رفت باید صبر کنیم تا جوجه شود. اگر صبر نکنیم و زودتر آن را از زیر مرغ برداریم، نه جوجه می‌شود و نه همان مزیت خوردنی بودنش را دارد؛ به یک چیز فاسد تبدیل می‌شود که باید دور انداخته شود.

  ✅ سالک هم وقتی سلوک را شروع می‌کند و دستوراتی را می‌گیرد، باید به آنها پایبند باشد و در سلوک صبر و مراقبه داشته باشد، اما اگر دستورات را جدی نگیرد و یا رها کند، مثل آن تخم مرغی می‌شود که هم جوجه نشده و هم مزیت‌های قبلی خود را از دست داده است. خیلی از سالکین، این گونه صدمه می‌بینند.
  یا اصلا نیا، یا مردانه بیا! مسیر سلوک این گونه است که یا نباید دنبال استاد و راهنما رفت و یا اگر رفتی، موفقیت در اطاعت از اوست؛ باید از دستورات استاد تبعیت کنی تا به مقصد برسی.

  ? استاد غفاری، ساقی عشق،صفحه۱۳۶.

  https://shahdeshgh.ir/product/saghieshgh/

  برای مشاهده و خرید آثار حضرت آیت الله غفاری به فروشگاه محصولات مراجعه نمایید.

  برای آگاهی بیشتر از مطالب حضرت استاد غفاری سایت معرفت نفس را هم ببینید.

  ثبت دیدگاه