تفکر و تدبر در قرآن
 • 18 آبان 1400 ساعت: ۹:۵۰
 • بازدید 838
  13
  أفلا یتدبّرون

  قرآن همه‌اش با من و شما حرف می‌زند. مطلب را خارج از خودتان جستجو نکنید.

  نویسنده : استاد غفاری منبع : ? شوق عشق، استاد غفاری، ص۳۶۵.
  پ
  پ

  ? خواهش می‌کنم تأمل کنید روی قرآن. «أفلا تعقلون» . «أفلا یتدبّرون».

  ? قرآن خیلی از قاری‌هایش را لعن می‌کند: «رُبَّ تالِی القرآنِ و القرآنُ یَلعنُه؛ بسا کسانی که قرآن می‌خوانند و قرآن لعنت وی می‌کند». نکند دچار آن بشویم.

  ? تأمل در قرآن بهتر از یک جزء قرآن خواندن است. یک صفحه بخوان، هم در روزه‌ات، هم در نمازت، هم در رفتار و کردارت بوی قرآن باشد. این بهتر از این است که یک جزء قرآن بخوانی و پشت کنید به قرآن.

  ? امام صادق علیه‌السلام فرمودند این نامه‌ی خدا برای بنده‌اش است: «إنَّ العزیزَ الجبّار أنزلَ #علیکم کِتابه وَ هو الصادقُ البار؛ خدای عزیز جبار کتابش را بر #شما نازل کرده است و او راستگوی نیکی کننده است».
  ? قرآن همه‌اش با من و شما حرف می‌زند. مطلب را خارج از خودتان جستجو نکنید. دارد کلمه به کلمه با شما حرف می‌زند. اگر از انبیا می‌گوید، دارد قابلیت وجودی شما را می‌گوید. از فرعون و نمرود که می‌گوید، از قابلیت اسفل #شما دارد حرف می‌زند.

  ? فرعونِ خودت را دریاب که به چشمت دستور می‌دهی نگاه کن. به زبان می‌گویی حرف بزن. به دستت می‌گویی لمس کن. به پا می‌گویی برو. #تو فرعونِ خودت هستی. فرعون خودت را دریاب.
  ? ابراهیمِ خودت را دریاب، عیسای خودت را دریاب. این قابلیت‌ها همه دارد از قابلیت وجودی #ما حرف می‌زند. قصه نمی‌گوید.

  ✅ آنچه ما را نجات می‌دهد، تفکر و تدبر در قرآن است. نفرمود یک ساعت قرآن خواندن هفتاد سال عبادت را دارد. بلکه فرمود یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بالاتر است.

  ? شوق عشق، استاد غفاری، ص۳۶۵.

  https://shahdeshgh.ir/product/shogheshgh/

  برای آگاهی بیشتر از مطالب حضرت استاد غفاری سایت معرفت نفس را هم ببینید.

  ثبت دیدگاه