آیت الله غفاری: همسر(زن) ریحانه خداست.
 • 17 شهریور 1400 ساعت: ۴:۲۸
 • بازدید 786
  12
  ریحانه الهی

  امام حسن علیه‌السلام برای ما الگوست. حضرت می‌دانست که همسرش به او زهر داده است، اما آبرویش را حفظ کرد و هرچه پرسیدند که چه کسی شما را مسموم کرده، آقا چیزی نفرمودند. چقدر بالطافت و با محبت بودند!

  نویسنده : استاد غفاری منبع : ? استاد غفاری، زیارت عشق، ص۳۲.
  پ
  پ

  آیت الله غفاری ریحانه خدا بودن زن را زیبا بیان فرمودند:

  ?امام حسن علیه‌السلام برای ما الگوست. حضرت می‌دانست که همسرش به او زهر داده است، اما آبرویش را حفظ کرد و هرچه پرسیدند که چه کسی شما را مسموم کرده، آقا چیزی نفرمودند. چقدر بالطافت و با محبت بودند!

  ? حالا یک عزیزی به من تلفن کرد و از اختلافاتش شکایت داشت. من به او گفتم: عزيز من؛ رسول گرامی اسلام فرمودند که خانم، ریحانه است؛ جنس مؤنث، ریحانه است؛ یعنی باید ریحانه‌وار با او رفتار کرد و مثل یک گل، به او جواب داد. با زمختی که نمی‌شود! آنها زمخت پذیر نیستند! آنها لطافت دارند. لطیف هستند. اگر یک ذره بیشتر از توانش، به اندازه‌ای که خودت می‌فهمی با او برخورد کنی، می‌شکند.

  آیت الله غفاری نکاتی در مورد ریحانه خدا فرمودند:

  ✅ البته باید از او مواظبت کنی و یک حصار و چهارچوبی برایش تعیین کنی که آسیب نبیند، ولی بیش از آن، نباید به او فشار بیاوری!
  همه باید در مورد حدود الهی، مقید باشید و حق شل شدن و کوتاه آمدن نسبت به همسر و فرزندانتان را ندارید! اما از آن طرف هم حق هیچگونه بی‌مهری، عصبانی شدن و بی‌محبتی را هم ندارید. زیرا آنها ریحانه‌اند و نباید آسیب ببینند.

  ? یکی به من می‌گفت: همسرم حرف مرا نمی‌فهمد! به او گفتم: او مثل تو زمخت نیست، ریحانه است؛ اگر او نمی‌فهمد، تو سعی کن او را درک کنی! تو او را بفهم و کوتاه بیا!

  ✅باید از خانواده‌هایتان خیلی مواظبت کنید. اکثرا کتک‌هایی که دوستان ما می‌خورند، از ناحیه همین بی‌توجهی به خانواده‌هایشان است. اینها مانع است. انسان خودش نمی‌فهمد که زمختی‌اش چه فشاری به همسرش می‌آورد؛ ولی همین مانع است.

  ? استاد غفاری، زیارت عشق، ص۳۲?
  https://shahdeshgh.ir/product/ziarateshgh
  برای آگاهی بیشتر از مطالب حضرت استاد غفاری سایت معرفت نفس را هم ببینید.

  ثبت دیدگاه