آیت الله غفاری: شرح حدیث
 • 13 آبان 1400 ساعت: ۱۰:۰۳
 • بازدید 771
  8
  توجه به نظارت خدا

  همین را تمرین کنیم که خداوند نظارت و آگاهی به من دارد.

  نویسنده : استاد غفاری منبع : ? شوق عشق، استاد غفاری، صص۳۳۹-۳۳۴.
  پ
  پ

  حضرت آیت الله غفاری در شرح حدیث ذیل بیان فرمودند:

  حدیث شریف «و یحفظ علمی و نظری الیه» یعنی اینکه انسان همیشه دیدش این باشد که خدا دارد او را می‌بیند و این را حفظ کند. همیشه اینچنین باشد.

  ? این نیاز به تمرین دارد و با گفتن نمی‌شود. واقعا یک هفته تمرکز کنیم و همین را تمرین کنیم که خداوند نظارت و آگاهی به من دارد.

  ? یک وقت می‌گوییم خدا اعمال و رفتار ما را می‌داند و می‌بیند. یک وقت هم با توجه می‌گوییم خدا دارد اعمال مرا می‌بیند. آن وقت دیگر گناهی نیست و نمی‌توانیم غفلت کنیم. وقتی به نظارت و آگاهی خدا توجه نداریم و فقط به لفظ می‌گوییم(یعنی یک لفظی همین طور آمد و رفت)، این ما را حفظ نمی‌کند. اما اینکه توجه کنیم، می‌تواند ما را حفظ کند.

  ✅ ما باید سعی کنیم لحظه بهلحظه به نظارت و آگاهی خداوند توجه کنیم؛ هرچند ممکن است ساعاتی یادمان برود. اما تا به یادمان افتاد، دوباره باید شروع کنیم. شاید در روز یکی دو ساعت یادمان باشد؛ آن هم خیلی ارزشمند است. فردا یک ساعت اضافه می‌شود و پس‌فردا یک ساعت دیگر، تا می‌رسد به اینکه انسان می‌بیند الحمدلله توانسته است در طول هفته و ماه و سال اینچنین از خودش مراقبه داشته باشد و بفهمد که عالم محضر خداست و در محضر خدا معصیت نمی‌کند.

  ? شوق عشق، استاد غفاری، صص۳۳۹-۳۳۴.

  https://shahdeshgh.ir/product/shogheshgh/

  برای مطالعه بیشتر از شرح حدیث به کتاب شوق عشق حضرت آیت الله غفاری مراجعه نمایید.

  برای آگاهی بیشتر از مطالب حضرت آیت الله غفاری سایت معرفت نفس را هم ببینید.

  ثبت دیدگاه